Eskilerden: Matrix


MATRİX


   (BÖLÜM-1)   

   Matrix ne idi? Matrix emekti...
   İnsalık, teknolojinin ilerlemesi ile yerini, işlerini yapması için robotlara devretmeye başladı. Bununla beraber kendilerine daha çok zaman ayırıp, sevdikleri işleri yapabileceklerdi. Bu inanış işe yaradı ve insanlar ile robotlar bir süre uyum içinde yaşadılar ama bu uyum hizmetçi bir robotun evindeki sahiplerini öldürmesi ile bozuldu. İnsanların büyük bir kısmı, artık robotların insanlarla uyum içinde yaşamasına karşı çıkıp ve onların yok edilmesini istediler. 


   En sonunda bu düşünce altında birleşen insanlar robotlara karşı bir soykırım hareketi başlattı. Robotların artık insanların hayatında olmasını istemiyorlardı. Bununla beraber robotların çoğunluğunu katlettiler. Geri kalanlar robotlar ise Afrika Kıtası' na kaçıp insanlara izlerini kaybettirdi. Burada kalan robotlar ile birleşip kendi gizli topluluklarını oluşturdular.   Robotların oluşturduğu bu gizli topluluk insanlardan daha ileri teknoloji, bilim, sanat ve hatta ekonomiye sahip oldular. İnsanlar artık robotlara karşı üstün olmamakla birlikte onların himayesi altına girmeye başladı. Bu durum karşısında çaresiz kalan insanlar, dünya liderlerinin buluştuğu bir topluluk oluşturup robotlara karşı bir kez daha savaş açma fikrini öne sürdüler. Toplantı sırasında robotlar kendi ırkını temsilen iki tane elçi göndererek onlara barış teklifi sundu. Ancak insanlar robotları imha edip robot ırkına savaş açtı. 


   Başlattıkları savaş ardından insanlık çok fazla kayıp verdi. Böyle giderse savaşı kaybedeceğini anlayan insanlar, yeniden toplanarak robotları yer yüzünden silecek bir çözüm üzerine araştırma yaptılar. Araştırma sonucu robotların güneş enerjisi ile beslendiğini keşfeden insanlar, gökyüzünü özel bir karışım yoluyla  karanlık bir bulut ile kaplayıp, güneş enerjisinin yer yüzüne ulaşmasını engelledi.
   Gökyüzünün kararmasıyla birlikte robotlar başka bir enerji kaynağı aramaya başladılar. Ellerine geçen bütün kaynakları değerlendiren robotlar, insanların üzerine yaptığı araştırmaların sonucunda, insanlardan yararlanabileceklerini keşfettiler. İnsan vücudunun ürettiği ısı enerjisini ve elektrik gücünü füzyon yöntemi ile kendilerinin kullanabileceği bir kaynağa çevirdiler. Bunun üzerine makineler insanlara bir anlaşma sundu. Bu anlaşmaya göre insanlar makinelerin oluşturduğu bir programda zihnen bulunup bedenen oluşturdukları kapsüllerin içinde kalacaktı. Bu anlaşmanın makineler için önemi çok büyüktü çünkü bu şekilde makineler insanların bedeninden enerji üretebilecek ve insanlar için mükemmel programı oluşturacak, makinelerin ve insanların savaşına son vereceklerdi. 


   Bu programın adı Matrix idi.


   Makineler bu anlaşmayı insanlara sunduğunda, insanların çoğunluğu bu programa karşı çıkmasına rağmen zamanla makinelerin baskı ve zorlamalarıyla kabul etmek zorunda kaldılar. Makinelerin yarattığı Matrix programı başlarda insanlar için olumlu yanıt verirken zamanla programa uyum sağlayamayan insanlar ölmeye başladı. Program insanlara mükemmel hayatlarını sundu ama insan hayatı buna uyum sağlayamayıp kendini imha etti. Bunun üzerine programın Mimar' ı,'Kahin' adlı programı yazdı. Bu sayede Kahin insanların iradesiyle verdiği kararların sonuçlarını hesaplayarak insanların hayatlarını şekillendirip geleceklerine yön verdi.
   Böylelikle ikinci Matrix programı oluşturuldu. Ama oluşturulan bu program da diğeri gibi beklenildiği sonucu vermedi. Bunun nedeni, bazı insanların Matrix programında yaşadığının farkına varıp, kurallara karşı gelerek kendi bedenlerine ulaşıp programın dışına çıkmasıydı. Programın dışına çıkan bireyler direnişçiler (Başından beri Matrix' de yaşamayı reddetmiş kişiler) ile birlikte Zion' a varıp hayatına orada devam etti. Bu şekilde devam eden döngü her seferinde Zion da oluşan toplumun yeteri kadar çoğlamasıyla birlikte başa sardı. Çünkü her seferinde, Matrix' de ki ajanlar Zion' da oluşan kitlenin belli bir sayı üzerinde olduğunu öğrenip oraya makineleri  yollayarak şehri yok etti.
   Kahin gelecekteki varlığın sadece insanlar ve robotların barış içinde gerçekleşeceğine karar verip ve seçilmiş kişi isimli programı yazdı. Bu programın yüklenildiği kişi Matrix' in dışına çıkabilme ve Matrix' in şeklini değiştirebilme gücüne sahip olacaktı. Bu şekilde insanlar  yeterince sayıya ulaşabilecek ve robotların karşısına bir anlaşma ile çıkacaktı. Bu sayede robotlar insanların bu yaklaşımını ciddiye alıp olumlu yaklaşacaklardı. En azından kahin buna inandı.


   Ancak, seçilmiş kişi programı beş kez başarısız oldu ve Zion her seferinde yok edildi. 


   Ta ki altıncı program Neo gelene kadar...    


Yorumlar

 1. Bu yazın sebebiyle seriyi bir daha başından izleme hevesi duydum. Bir ara izleyeyim de tekrar hafızamı tazeleyeyim :)
  Çok güzel ve çığır açıcı bir seriydi. Zaten ardından gelen çoğu bilim-kurgu filmi de Matrix'in üzerine katarak ya da ondan yararlanılarak oluşturuldu.
  Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Ben en azından yılda bir kere üç filmini birden izliyorum gerçekten güzel film. Yorumun için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Bloggerlar Sanal Alemde Buluşuyor!
  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir, yeni fikirler edinebilir ve içeriklerinizi daha geniş kitleye tanıtabilirsiniz. İyi çalışmalar.
  http://blogworld.com.tr.ht//welcome

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

90'lardan şimdilere Spider-Man

Eskilerden: Matrix

VENOM TRAILER