BLACK PANTHERBLACK PANTHER 


   Uzun bir aradan sonra Black Panther filmi ile karşınızdayız. Keyifli okumalar.
   Babasının ölümünden sonra tahta geçecek olan T'Challa' nın kafasında iki soru vardır. 

   1- Kral nedir? 

   2- İyi bir kral nasıl olunur?

   Film T'Challa' nın kız arkadaşını, terörist gurupların elinden kurtarmasıyla başlıyor. Görevini yerine getirdikten sonra evine geri dönen kahramanımız büyük bir sevinç ve kutlama ile karşılaşıyor. Daha tahta oturmadan ülkede siyasi bir kriz patlak veriyor ve Kuzey' de yaşayan kabile isyan edip tahta pay hakkı talep ediyor. Bunu üzerine T'Challa' a,  Kuzey Kabilesi' nin Reis' i herkesin önünde bir duelloya teklif ediyor. Ne yapalım gelenekler böyle diyerek duelloyu kabul ediyor.


-Bu kadar gelişmiş bir ülkenin böyle saçma bir şekilde kral seçmesi filmin gözüme çarpan ilk zayıf noktası- T'Challa'nın duelloyu kazanıp, kral tahtına başına geleceklerden habersiz bir şekilde geçmesiyle film tam anlamıyla başlamış oluyor.

      Filmin hepsini burada anlatırsak, filmi izlemenin bir anlamı kalmaz bu yüzden filmde beğendiğim, beğenmediğim kısımlara geçelim.

   Filmi izlerken en çok beğendiğim şey kesinlikle müzikleriydi. Gerçekten film ile beraber müzikleri dinlerken, o anı yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz. 

   Ayrıca filmin görüntü yönetmenliği ve görsel efektleri gerçekten çok güzel olmuş. İnsanların gözüne batan veya kalitesiz bir görüntü yoktu filmde.

   Bir diğer beğendiğim nokta ise oyunculuklar. Hatta şöyle diyeyim:

İlk kez bir filmde, filmin kötü adamını daha çok sevdim. 


   Son olarak, Black Panther aslında altında sosyal mesaj barındıran bir film. Bu sene gerek Oscar gerek diğer akademik ödül törenlerinde siyahi vatandaşların HollyWood sektöründe çok az sayıda oldukları ve gereği kadar ilgi göremedikleri için deyimi yerindeyse isyan ettiler. Bu duruma bir çok oyuncu destek verdi ve haklı olduklarını belirtti. Black Panther filminde de siyahi insanların yoksulluklarını ve toplumdan dışlanmalarını anlatan bir çok sahne var. Bu yüzden siyahi insanlar için bu filmin önemi çok ayrı. Umarım bu film ile birlikte siyahi insanların bu tür olaylarda daha fazla haklarını savunmalarını gerektirecek durumla karşılaşmayız. 


   Sosyal mesajımızı ilettikten sonra filmde beğenmediğim yönlere dönelim.


   İlk olarak yazının üst kısımlarında da belirttiğim gibi, Wakanda isimli bu ülkenin yüksek teknolojiye sahip olması halinde hala geleneksel bir düşünce yapısıyla ve şekliyle hareket etmesi. İnsanların elindeki teknoloji gelişirken insanların düşünce yapıları veya giydiği kıyafetlerin aynı kalması biraz zorlanmış gibi geldi bana ama kıyafetlerin göz alıcılığı ve bu şekilde ilginç olması kendini affettiriyor. 
   Özellikle şu abimizin kıyafeti ve tarzı...
   Filmde beğenmediğim bir diğer özellik ise T'Challa' nın Black Panther olarak yeterince güçlü olmaması. Black Panther karakterini daha önce Kaptan Amerika İç Savaş filminde de görmüştük ve orada epey güçlü, kendinden emin görünüyordu ama kendi filminde olmasına rağmen sanki gücü biraz azaltılmış ve iradesi kırılmıştı. Belkide tahta hazır olmadığı bir şekilde geçip kral olduğu içindir.


   Her şeye rağmen çok eğlenceli ve bol aksiyonlu bir filmdi. Sinemada üç boyutlu izlemek ise ayrı bir keyif.  
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

90'lardan şimdilere Spider-Man

Eskilerden: Matrix

VENOM TRAILER