Eskilerden: Matrix


MATRİX


   (Bölüm-2)

   Wake up, Neo...

   Matrix' e huzur getirmesi için programlanan Kahin, Morpheus ile görüşür ve ona Matrix ile ilgili planlarından, seçilmiş kişinin makineler ve insanlar arasındaki barışı sağlayacağından bahseder. Bunun üzerine Morpheus' a seçilmiş kişiyi bulma görevini verir.

   Morpheus, Kahin' in anlattıklarına ikna olur ve bütün hayatını seçilmiş kişiyi arayarak geçirir. ilk başka bulduğu kişiler küçük ama psişik güçleri olan çocuklardı. Bu kişiler eşyaları hareket edebiliyor veya nesneleri bükebiliyorlardı.

 


   

   Morpheus' un seçilmiş kişi olduğuna inandığı son kişi Thomas Anderson' dı. Ajanların onu önceden bulmasına rağmen Morpheus onu ajanların elinden kurtarıp hepimizin bildiği malum soruyu sorar. 

   Mavi hap mı? Kırmızı hap mı?


   Neo' nun kırmızı hapı seçmesi, kendini insanlar ve makinelerin arasında yıllarca süren bir savaşta önemli bir rol oynacağı yeni hayatının başlangıcı olacaktı. 


   Morpheus, Neo' yu Kahin' e götürür. Kahin onun seçilmiş kişi olmadığını, kendini üzmemesi gerektiğini söyler. Ona bir kurabiye ikram edip Morpheus' un yanına gönderir. Kahin' in verdiği kurabiye aslında Neo' nun seçilmiş kişi olmasını sağlayacak bir yazılımın ta kendisiydi.
   Kahinle konuştuğu sırada, Kahin' in ona söylediği 'Ya kendi hayatını seçeceksin ya da başkası için kendini feda edeceksin' lafı Neo' nun aklından bir türlü çıkmıyordu.


   Kahin ile buluştuktan sonra Zion' a geri dönmeye hazırlanan ekip ajanlar tarafından saldırıya uğrar. Bunun sonucunda ajanların eline düşen Morpheus'un beyni kimyasal maddeler yardımıyla yıkanarak, ana geminin şifresinin ele geçirilmesi amaçlanıyordur. 

   Neo artık Kahin' in dediklerini anlamış ve kimin hayatının feda edilmesi gerektiğini biliyordur. Gidip Morpheus' u kurtaracaktır.

   Trinity ile Matrix' e geri giren Neo, uzun uğraşlar sonucunda Morpheus ve Trinity' nin geri dönmesi sağladı ama kendisi Ajan Smith tarafından yakalanır.(Kendisi ajan olmasına rağmen çok sevdiğimiz bir abimizdir.)


   Ajan Smith' den yeteri kadar dayak yiyen Neo, savaşı kaybedeceğini anlayıp Trinity' nin yönlendirmesi ile kaçmaya başlar. Tam çıkış yoluna ulaştığını zannettiği zaman, Ajan Smith onun önünü keser ve Neo' yu mermi manyağı yapıp delik deşik eder. Tüm umutların tükendiği anda Trinity' nin de hayat öpücüğü ile geri dönen Neo, seçilmişi kişi olduğunu anlamıştır. Ajan Smith' in içine girerek onun yapısını bozar ve patlatır. Ona sıkılan mermileri ise hepimizin aklında kalan mükemmel sahne ile durdurur.

   Ajan Smith' in de içinden geçen Neo, çıkış yolunu bulup Matrix' den kurtulur. Ama asıl hikaye şimdi başlar. 

   Çünkü seçilmiş kişi bulunmuş, makine ve insanlar arasında süregelen savaşı durdurması beklenmektedir...
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

90'lardan şimdilere Spider-Man

VENOM TRAILER