90'lardan şimdilere Spider-Man
Geçmişten günümüze Spider-Man   Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımla eski Spider-Man çizgi filmlerini izledik. Çizgi filmleri izlerken aklıma eski ve yeni Spider-Man arasındaki farkları yazmak geldi. Gelin beraber bu farklılıkları inceleyelim.

   Spider-Man ile ilk tanışmam 6 yaşımdayken oldu. Sabahları erkenden kalkıp izlediğim çizgi filmler 90' ların çizgi filmleriydi. Hani şu beyin yakan grafikleri olan ama hatır için izlenen güzel çizgi filmler.
   22 yaşıma geldim ve hala Spider-Man izlerim. Günümüzdeki Spider-Man çizgi filmlerinin artık eksisi gibi olmadığının farkına vardım. 

   Yeni Spider-Man için söyleyebileceğim en net özellik efektlerinin güzel bir şekilde çizilmiş ve yayınlanması. 

Diğer bir özellik ise çizgi film içindeki diyalogların daha gelişmiş ve düzenli olması. 

Eski çizgi filmlerin diyalogları çok sınırlı ve bebek dilinde yazılmış gibi. Evet, çizgi romanların çoğu genellikle 18 yaş altında bireyler ve çocuklar için yazılmış olsa bile diyaloglar gerçekten yetersizdi. 

Eski çizgi filmde bir çok mantık hatası da bulabiliriz. Mesela öylesine atılan ağlar, karakterlerin aniden değişen duyguları...
   Eski Spider-Man' ın iyi yanları yok mu? Tabi ki var.

Eski Spider-Man' in en güzel yanı karakter cümbüşü. Spider-Man Çizgi filmi'nin neredeyse her bölümünde ayrı bir karakter ve karaktere özel düşman yaratılması benim eski Spider-Man' i daha çok sevmeme yol açtı.

Eski versiyonunu sevmemin diğer bir nedeni tabi ki başlangıç müziği. Özellikle solo gitar bölümü hepimizin çocukken ayağa kalkıp sağa sola ağ fırlatmamıza yol açmıştır. 

Her şeyden önce eski Spider-Man buram buram samimiyet kokuyordu. Şimdikiler gibi kendini beğenmiş, ukala espriler yapan elemanlarla dolu değildi. 

Bu sahnedeki mantıklı diyalogları başka hangi çizgi filmde bulabiliriz??

Ve tabi ki 90' larda ki Spider-Man' i izlememin bir nedeni, günümüzdeki süper kahraman filmlerine öncü olması. Stan Lee' nin çizdiği bir çok çizgi roman zamanında çizgi film oldu ve şimdi karşımıza sinema filmi olarak çıkıyor. Bizde bunları izleyen veya okuyanlar olarak gelecek filmler hakkında yorum yapmaya, akıl yürütmeye çalışıyoruz ve bu hepimiz için vizyona çıkacak filmleri eğlenceli kılıyor.
   Sizin en çok sevdiğiniz Spider-Man çizgi filmi serisi hangisi? Yorumlarda belirtin hep beraber konuşalım. İyi okumalar :)

Yorumlar

 1. Hoş bir yazı olmuş, bence de yeni nesil bazı şeyleri çok yüksek grafikte ama oldukça düşük kalitede izliyorlar..

  "Bana sarmısak sıktın.....ben mantı mıyım?" kırk yıl düşünsem böyle bir mizah oluşturamam ya hahahshgah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hhahahahhasda gerçekten kaliteli bir mizah doğrusu .s.s.s

   Sil
 2. Ben mantı mıyım? Harikaydı 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, keşke şimdi de bu tür şakalara yer verilse :D

   Sil
 3. Geçmişteki kahramanlar daha bir başka idi sanki

  YanıtlaSil
 4. Evet geçmiştekilerin tadı başka tabi :)

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı kaleme almışsınız. Keyifle okudum teşekkür ediyorum. Mantı yorumu Türkçe çeviriyle şenlenmiş sanırım, güzeldi :))

  YanıtlaSil
 6. sayfanızı yeni keşfettim ve yazılarınız çok hoşuma gitti inşallah uzun yıllar paylaşımlarınıza devam edersiniz ^_^ sayfama da beklerim profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz :)

  YanıtlaSil
 7. Ben süpermanciyim spidera örümcek diyorum çizgi roman kahramanı savaşları kutsaldır üzgünüm :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Eskilerden: Matrix

VENOM TRAILER